Výrobky z věznic - Nože z věznic
Aktualizováno18.6.2019
Vynalézavost vězněných osob a přirozená vlastnost člověka přizpůsobit se podmínkám prostředí, ve kterém je nucen žít, vede k tomu, že i v poměrně dost sledovaném prostoru vězni vyráběli a jistě i vyrábí nože jako užitkové předměty, ale i jako zbraně.
Zbraně z mého pohledu jsou víceméně nezajímavé a to z toho důvodu, že jsou podřízeny účelu - zastrašit, zranit, v krajním případě i přivodit smrt. Jejich zpracování je podružné. Důležitější je, aby šly dobře ukrýt. Mimo to jsou limitovány dostupností potřebného materiálu. Lze předpokládat, že v tomto směru se situace nezměnila ani po změně režimu.
Mnohem zajímavější nože ve věznicích byly vyráběné jako "obchodní artikl", tedy nože určené ke směně či prodeji, tedy nože, které se měly dostat do civilního sektoru. Takové nože se nevyráběly na celách. Záměrně píši v minulém čase, neboť v současné době nemám informace o tom, že by se nože tohoto druhu ještě vyráběly a pokud ano, tak ve velmi omezeném množství. K výrobě je třeba potřebný materiál spolu s nástroji, prostor, který není soustavně pod dozorem a odbyt. První tři podmínky se snížily na minimum se změnou zaměstnávání či spíš nezaměstnávání vězněných osob. Tím, že dnes je trh prakticky nasycen nepřeberným množstvím nožů, lze předpokládat, že i odbyt prakticky není.
Vedle toho mezi noži lze nalézt nože vyráběné vězni pro vlastní potřebu, jako praktický nástroj používaný při stravování.
Všechny vyobrazené nože pocházejí z doby před změnou režimu, tedy z doby do listopadu 1989
Pavel Formánek st - NOŽE-CZ
Věznice Rýnovice.
Bočně vyskakovací nůž.
Fotografie Aukro - dražitel praprak.
Dýka.
Nůž bočně vyskakovací, délka v otevřeném stavu 28 cm, v zavřeném stavu 15,5 cm.
Bočně vyskakovací nůž z neznámé věznice. Nůž má mosazný korpus s přišroubovanými dřevěnými střenkami. Ovládání je dvouprvkové. Tlačítkem na boku se čepel uvolní. Pružina ji následně vymršti do otevřené polohy kde ji zachytí posuvná pojiska na hřbetě. Jejím stažením se čepel odjisítí a nůž lze zavřít. Tlačítko je umístěno na pravém boku, nůž je tedy určen pro leváka. Mosazná část je zdobena gravírováním. Na to, že se jedná o nůž vyrobený ve věznici, jde o poměrně "luxusní" výrobek.
Pavel Formánek st. Fotografie poskytl Jan Šanta.
Původ neznámý.
Dýka a nůž získané ze soukromé sbírky od sběratele který je vydražil na Aukru.
Oba předměty jsou velice dobře řemeslně zpracovány.
Dýka
s ocelovou čepelí. Čepel o průřezu rovnostranného trojúhelníkuje pravděpodobně vyrobena ztrojhranného pilníku. Rukojeť je vysoustružena z mosazi
Celková délka dýky je 240 mm, délka rukojeti 99 mm, délka čepele 141 mm a šířka každé srany trojúhelníkové čepele je 9,6 mm.
Nůž
s ocelovou čepelí. Rukojeť je vysoustružena z mosazi
Celková déla nože je 258 mm, délka rukojeti 137 mm, délka čepele 121 mm a šířka čepele je 9,6 mm její tloušťka je pak 1,8 mm..